Bizden Haberler

TEKLİF ALIN

Kaçak akım rölesi ölçümü

Kaçak akım rölesi ölçümü, asıl adıyla artık akım anahtarı tesislerde 30mA den 500mA’ e kadar değişen mA kademeleriyle kullanılmaktadır. Kaçak akım rölesi sistemde izolasyon hatası yani bir kaçak vs. olduğu zaman devreye girer. Ayrıca koruma topraklamalarının yeterli şartları sağlayamadığı durumlarda da kullanılmaktadır.

Kurbanoğlu mühendislik olarak profesyonel cihazlarımız ile tüm kaçak akım rölelerinizin ölçümünü yaparak istenilen aralık ve sürelerde çalışıp çalışmadığını tespit etmekteyiz. Genel itibariyle kullanılan kaçak akım rölelerinden 30 mA olanlar insan hayatını korumaya yöneliktir ve genelde dağıtım panolarında, işçilerin çalışma yaptığı yerlerde kullanılır. 300mA olan kaçak akım röleleri ise yangından korumaya yönelik olarak kullanılır. Kullanım yeri ise ana dağıtım panolarına gelen besleme kablolarında kullanılır bu kısımda genelde troid olarak olarak kullanılır.

Peki kaçak akım rölesi nasıl çalışır, hangi aralıklarla ölçümü yapılmalıdır?

Kaçak akım rölesi yani artık akım anahtarı faz ve nötr bağlantılı çalışır. Yani bu ikisinden biri olmaz ise kaçak akım rölesi çalışmaz. Kaçak akım rölesinin temel çalışma prensibi faz ve nötr üzerinden geçen akımların kendi üzerinde oluşturduğu manyetik alanların birbirini yok etmesi üzerine kuruludur. Biraz daha ayrıntıya inersek eğer; temel amacı kaçak akım oluşan veya insan hayatı ya da yangına sebebiyet verecek akım değerlerinde üzerinden devreyi açan röleler herhangi bir kaçak olması durumunda nötr ve fazlar üzerinden akım değerleri birbirinden farklı olacaktır. Bu yüzden oluşturdukları manyetik alanda farklı olacağı için bu manyetik alanlar birbirini yok edemeyecektir ve röle kendini açacaktır hemen. Kaçak akım rölelerinin ölçümü yasal mevzuat gereği 1 yıl arayla yapılmalıdır. Kurbanoğlu mühendislik bu konuda yetkili bir kuruluş olup firmalarınızın denetimini ve ölçümünü yaparak sizlere raporlamaktadır. Ölçümlerinizde Kurbanoğlu Mühendislik farkını yaşamanız dileğiyle.

Kaçak akım rölesi ölçümü, kaçak akım rölesi testi başta olmak üzere Gebze, Kocaeli ve İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye ‘ de hizmet vermekteyiz. Elektik ölçümlerinin tamamı Kurbanoğlu Mühendislik tarafından yapılmaktadır.

Topraklama ölçümü gebze, topraklama ölçümü kocaeli, tüm elektrik ölçümleri, periyodik kontroller firmamız tarafından yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın