Bizden Haberler

TEKLİF ALIN

Katodik koruma ölçümü nedir? Nasıl yapılır ?

Katodik koruma ölçümü tesislerimizde yer altında bulunan tankların korozyona uğrayıp uğramadığını yani metalin et kalınlığında incelme, paslanma olup olmadığını anlamaya yarayan ölçümdür. Genelde tesislerde yer altında bulunan gaz tanklarında katodik koruma ölçümü yapılır ve herhangi bir problem varsa direk müdahale edilir. Kurbanoğlu mühendislik yaptığı sayısız katodik koruma ölçümüyle siz değerli müşterilerine hizmet vermektedir. Katodik korumada biraz daha ayrıntıya girersek eğer;

Korunacak metali oluşturulacak bir elektrokimyasal hücrenin katodu haline getirerek metal yüzeyindeki anodik akımların giderilmesi işlemidir.

Korozyon olayı bu iki reaksiyonun bir arada yürümesi ile gerçekleşir. Elektronlar anottan katoda doğru metal üzerinden akar ve katot reaksiyonu anottan gelen bu elektronları kullanarak yürür.

Katot reaksiyonu için gerekli elektronlar dış kaynaktan verilecek olursa, anot reaksiyonu ile elektron üretilemez. Bu durumda anottaki korozyon olayı durmuş olur.

Metale dıştan uygulanan akım ile verilen elektronlar, metal yüzeyinde yürümekte olana anodik reaksiyonları tam olarak durdururken, katodik reaksiyonun hızını da arttırır. Anot reaksiyonu artık korunmakta olan metalin yüzeyinde değil, katodik koruma devresinde bulunan anotta yürür. Korunmakta olan metal yüzeyi artık tam olarak katot olur.

Türk standartları enstitüsü TS 5141 EN 12954 Katodik koruma- Gömülü veya suya daldırılmış metalik yapılar için – boru hatları için prensipler ve uygulama  standartında madde 10.3,3,1 katodik koruma sisteminin muayenesi çizelge 2`e göre Galvanit Anot İstasyonlarında yıllık veya işletme gerektiriyorsa daha sık yapılmalıdır.

Katodik Koruma ölçüm ve kontrollerinin yılda iki defa ( yaz ve kış aylarında ) yapılması tavsiye edilir.

Yaptırdığınız tüm ölçümlerde siz değerli müşterilerimize tavsiyemiz;

İşinde tecrübeli insanlarla çalışmanız,

Ölçümleri sadece ticari amaç olarak değilde hizmet olarak düşünmesi,

Hizmetin sonucunda amacın müşteri memnuniyeti olması,

Kişilerle veya kurumlarla uzun süreli çalışma amacının olması,

Şahıs olarak değilde kurumsal olarak hizmet verme,

Hizmet sonrası ulaşılabilirlik.

Hizmet sonrası 7/24 destek olanağı sunabilme gibi seçenekleri aramanızdır.

Ayrıca katodik koruma ölçümü, topraklama ölçümü, paratoner ölçümü, iç tesisat muayenesi vb. ölçümler olmak üzere Elektrik ölçümü kocaeli‘ nin tüm semtlerinde yapılmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın