Bizden Haberler

TEKLİF ALIN


Paratoner nedir? Paratoner kurulumundaki tavsiyelerimiz nelerdir?

Paratoner bir fonksiyon topraklamasıdır. İşletme üzerine gelen çok yüksek akımı (yıldırım sonucu oluşan yüksek akım) üzerinden geçirerek direkt toprağa ileten sistemdir.

Kurbanoğlu Mühendislik Paratoner ölçümlerinizi yürürlükte olan standartlara uygunluğunu kontrol edip ölçerek raporlamaktadır. Paratoner ölçüm ve denetimlerinde dikkat ettiğimiz ve tavsiye ettiğimiz hususlar şunlardır. Paratonerin cinsi aktif paratoner olmalıdır. İniş iletkenleri 2×50 mm2  som bakır olmalıdır. İniş iletkenleri bir cepheye gizlenmemeli ve tespit kroşeleri ile düzenli aralıklarla dış yüzeye irtibatlandırılmalıdır. Zeminden itibaren 270 cm boyunda her iletkenler PVC boru içinden geçirilmeli ve bu PVC borular içindeki 2×50 mm2 iletkenler koruma borusu içinde olmalıdırlar.

Ayrıca Kurbanoğlu Mühendislik olarak paratoner ölçümünüze geldiğimizde yönetmeliklerin istediği koruma borusundan 20 cm yukarıda bulunması gereken muayene klemensinden ölçümünüzü yapmaktayız. Bu yüzden muayene klemensi bulundurulmalıdır. Paratonerin yanında herhangi bir malzeme bulunmamalıdır ve önü açık olmalıdır. Firmalara son tavsiyemiz üretici firmalardan yakalama ucu uzunluğunu öğrenmenizdir. Çünkü Kurbanoğlu Mühendislik olarak deneyimlerimiz neticesinde 6m uzunluğunda yakalama ucunun 3m boyundaki yakalama ucundan daha işlevsel olduğunu belirtmek isteriz. Ayrıca paratonerlerinizin projesini her daim arşivlerinizde saklayınız.

Paratoner ölçümü nasıl yapılır?

Paratoner ölçümü Kurbanoğlu Mühendislik adına kalibrasyon sertifikaları bulunan ERTS marka kazıklı ölçüm özelliği bulunan ve FLUKE 1654B marka kazıklı ölçüm özelliği bulunan cihazlar ile yapılır. Ölçümü Kurbanoğlu Mühendislik olarak Elektrik mühendisi yapmaktadır. Mühendis 2 kazık ve 3 ölçüm probu ile ölçümü yapar. İlk başta 2 kazık toprağa çakılır ancak bunlar uzatma kablosunun uçlarından gelir. Çünkü ölçüm yapılan yer uzak olursa uzatma kablosu ile yer değiştirebiliriz. Bu kazıklar arasındaki mesafe en az 6 metre olmalıdır. Daha sonra uzatma kablosu ile ölçüm yapılacak yere ulaşılır. Burada toprağa çaktığımız uçların bulunduğu uzatma kablosundan cihaza düzenek ile 2 ucun girişi yapılır. Daha sonra cihazdan ölçüm için gereken iki uca probun uçları yerleştirilir ve diğer uçları paratonerdeki som bakırlara muayene klemensi sökülerek irtibatlandırılır. Daha sonra Kurbanoğlu Mühendislik adına kayıtlı cihazlarımızdan alınan ölçüm sonuçlarımız mühendisimiz tarafından not alınır ve daha sonra raporlama için gereken hesaplarımızda kullanılır. Daha sonra raporda yer alacak denetleme kriterlerine göre paratoneriniz incelenir. Sonra mühendislik büromuzda ölçüm sonuçları hesaplanarak gerekli rapor yazılır, eksiklik varsa fabrika yetkilisiyle iletişime geçilir ve öneriler ve yapılması gerekenler anlatılır. Ölçümde problem yok ise kısa sürede Kurbanoğlu Mühendislik raporunuzu kısa süre içinde tarafınıza kargolar.

Paratoner ölçümü konusunda daha fazla bilgi ve hizmet almak için Gebze, Darıca, Çayırova, Kocaeli, İstanbul ve Marmara bölgesinde hizmet veren Kurbanoğlu Mühendislik ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın