Topraklama Direnci Ölçümü

TEKLİF ALIN

 

Topraklama Nedir?

Topraklamayı kısa bir şekilde açıklarsak eğer; kullandığımız cihazların üzerinde herhangi bir kaçak varsa bunu üzerinden toprağa atan sistemdir diyebiliriz. Aslında topraklama çoğu insan tarafından bilinmemekte olup önemi de hala kavranamamaktadır. Topraklama hayati bir zorunluluktur aslında. Çünkü cihaz üzerinde herhangi bir nedenden dolayı oluşabilen kaçak akım cihaza direkt temas etmemiz sonucu devresini üzerimizden tamamlayacağı için ölüme sebebiyet verebilir. Bizim yapmamız gereken topraklama ölçüm ve denetimlerimizi her yıl tekrarlatmaktır. Kurbanoğlu mühendislik olarak topraklama ölçümünüzü yaparak topraklamanın olup olmadığını kontrol etmekte, var olan topraklamanın yeterli olup olmadığını, yeterli ise en doğru şekilde mi yapılmıştır? Kurbanoğlu Mühendislik olarak bunları belirlemekte ve yol göstermekteyiz.

Peki topraklamanın çeşitleri nelerdir?

Topraklamanın çeşitleri koruma topraklaması, işletme topraklaması ve fonksiyon topraklaması olmak üzere 3 çeşittir.

Koruma topraklaması;

Koruma topraklaması cihazların metal gövdelerinin üzerine bağlantısı yapılan ve kaçak akımı üzerinden direk toprağa veren topraklama çeşididir. Mutlaka motor gövdelerinde, kablo tavalarında, fabrika vb. yerlerin metal yerlerinde, tank gövdeleri olmak üzere gerilim altında bulunmayan ve insanların temas edebileceği tüm metal noktalara koruma topraklaması yapılmalıdır. Kurbanoğlu Mühendislik olarak topraklama ölçümlerinizde koruma topraklamanızı ölçmekte ve topraklama raporlarınızda bunları detaylı açıklamaktayız.

İşletme topraklaması;

İşletme topraklamasının koruma topraklamasından en büyük farkı; koruma topraklaması aktif olmayan kısımlar üzerinde yapılır, işletme topraklaması ise aktif kısımlar ve nötr iletkeni üzerinde yapılan topraklama çeşididir. İşletme topraklaması Trafonun nötr noktasına, alternatörlere ve jeneratörlerde yapılır. İşletme topraklamasının ölçümü Kurbanoğlu Mühendislik olarak yapılmakta ve raporlanmaktadır. Ayrıca işletme topraklaması uygulamaları ülkelere göre farklılık göstermektedir.

Fonksiyon topraklaması;

Fonksiyon topraklaması direkt olarak bir soruna çözüm olarak yapılmaktadır. En çok bilinen fonksiyon topraklaması paratoner yani yıldırımdan korunma için yapılan topraklamasıdır. Kurbanoğlu mühendislik paratoner ölçümünüzü yapıp denetlemektedir. Paratonerler: fabrika, kurum veya bir gökdelen vb. yerlerde uygulanır. Paratonerler yıldırım oluşması durumunda tesis üzerine gelirse eğer oluşan yüksek akımı üzerinden direkt toprağa verir. Ayrıca tesislerdeki aktif kısımlara (gerilim altında bulunan kısımlar) direkt gerilim geçişlerini önlemek için kullanılır. Kurbanoğlu Mühendislik ile kaliteli önerilerimizi paratoner raporlarınızda sunup, işimize verdiğimiz önemi tüm dürüstlüğümüzle sizlere yansıtmaktayız.

Topraklama neden yapılmalıdır?

Kurbanoğlu Mühendislik olarak tavsiyemiz işyerinizi seviyorsanız fonksiyon topraklamasını, işçinizi seviyorsanız koruma topraklamanızı, sağlıklı çalışan bir enerji sisteminizin olmasını istiyorsanız işletme topraklamanızı yaptırınız. Bunun gibi su yüzünde küçük görünen, aslında su altında büyük olan ve ülke olarak desteğimizi alamadığımız bu sorunu Kurbanoğlu Mühendislik olarak çözmeye hazırız.

Topraklama ölçümü nasıl yapılır?

Topraklama ölçümü Kurbanoğlu Mühendislik adına kalibrasyon sertifikaları bulunan ERTS marka kazıklı ölçüm özelliği bulunan ve FLUKE 1654B marka kazıklı ve kazıksız ölçüm özelliği bulunan cihazlar ile yapılır. Topraklama ölçümü sırasında bilmemiz gereken en önemli şey akacak kaçak akım için gerekli bir yer yani istediğimiz özellikte bir toprak var mı? Bunu ölçüm yaparak anlarız. Ölçtüğümüz toprak direnci ne kadar düşük ise akacak kaçak akım için o kadar fazla alanımız var demektir. Bu yüzden topraklama için düşük ohm istediğimiz bir durumdur. Ölçümü Kurbanoğlu Mühendislik olarak Elektrik mühendisi yapmaktadır. Mühendis 2 kazık ve 3 ölçüm probu ile ölçümü yapar. İlk başta 2 kazık toprağa çakılır ancak bunlar uzatma kablosunun uçlarından gelir. Çünkü ölçüm yapılan yer uzak olursa uzatma kablosu ile yer değiştirebiliriz. Bu kazıklar arasındaki mesafe en az 6 metre olmalıdır. Daha sonra uzatma kablosu ile ölçüm yapılacak yere ulaşılır. Burada toprağa çaktığımız uçların bulunduğu uzatma kablosundan cihaza düzenek ile 2 ucun girişi yapılır. Daha sonra cihazdan ölçüm için gereken iki uca probun uçları yerleştirilir ve diğer uçları ölçüm yapılacak yere irtibatlandırılır. Daha sonra Kurbanoğlu Mühendislik adına kayıtlı cihazlarımızdan alınan ölçüm sonuçlarımız mühendisimiz tarafından not alınır ve daha sonra raporlama için gereken hesaplarımızda kullanılır. Daha sonra mühendislik büromuzda ölçüm sonuçları hesaplanarak gerekli rapor yazılır, eksiklik varsa fabrika yetkilisiyle iletişime geçilir ve öneriler ve yapılması gerekenler anlatılır. Ölçümde problem yok ise kısa sürede Kurbanoğlu Mühendislik raporunuzu kısa süre içinde tarafınıza kargolar.

Raporlandırmalarınızı SMM, Büro Tescil ve Elektrik Mühendisleri odasına kayıtlı ve EMO yetki belgeli mühendislerimiz ile başta Gebzedeki topraklama ölçümünüzü, Darıca, Çayırova, Şekerpınar, İzmit , Körfez, Başiskele, Derince, Dilovası’ da dahil tüm Kocaeli, Sakarya, Bolu, Adapazarı, Yalova, Tuzla, Kartal, Maltepe, Tuzla Deri Sanayi, Kimyacılar, Mermerciler, Birlik Organize Sanayi Bölgesi, Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere Anadolu ve Avrupa yakasındaki tüm yerlere ölçüm hizmetimiz vardır. Marmara bölgesindeki başta topraklama ölçümü, paratoner ölçümü, tesisat uygunluk belgesi olmak üzere tüm elektrik ölçümlerinizde sizlerle çalışmak isteriz.

ÖNEMLİ NOTLAR:

-Topraklama direnci ölçümlerinde kullanılan cihazların kalibre edilmiş olması gerekir.

-Uygulanan cihazlar iyi tanınmalı pil şarjı -kablo kopuğu gibi durumlar mutlaka kontrol edilmelidir.

-Bazı cihazlarda kablolar üst üste geldiğinde oldukça değişik değerler ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kablolar birbirine sarılmadan birbirini kesmeden elektrotlara ulaştırılmalıdır.

-Ölçüm anında toprağın özellikleri dikkate alınmalıdır.

-Ölçüm anında çıplak elle elektrotlara dokunmak tehlikelidir.

-Paratoner topraklama ölçümlerinde paratoner irtibatı kesilerek denetim klemensinden ölçüm yapılmalıdır. Yağmurlu ve rüzgarlı havalarda ölçüm yapmak tehlikeli olabilmektedir.

-Ölçüm yapılan yer şayet fabrika ise topraklama sistemi mutlaka araştırılacaktır. Şayet TN sistemi uygulanıyorsa çevrim empedansı – koruma iletken kesitleri projesinden denetim edilecektir.

-Cihazların gövdelerine bağlanan koruma iletkenlerinin panolara bağlantısı 5 uçlu priz ve fiş düzeni ile yapılması sağlanmalıdır.

-Koruma iletkenlerinin (TN sistemde )daima Ana panodaki (trafo çıkışı) nötr barasına bağlı bulunduğu denetim edilmelidir.

-Hangi tip topraklama sistemi tasarlanırsa tasarlansın hayat akımlı (30 mt.) kaçak akım koruma şalteri kullanılmalıdır.

-Ölçüm yapılırken olası olduğu kadar elektrikler kesilmeli ve bu biçimde ölçüm yapılmalıdır.

-Aynı binada bütün topraklamalar aynı topraklama barasına irtibatlandırılmalıdır. Ters takdirde münferit ( her cihazı veya bilgisayarları)yapılan topraklamalarda aygıt gövdelerinde tehlikeli gerilimler oluşabilir.

-Topraklama ölçümü yapılırken uygun toprak bulunamazsa , su boruları bu amaçla kullanılabilir.(cihaz kataloglarında bu bağlantılar mevcuttur)

-Direklerin topraklama ölçümlerinde direk ile olan irtibat sökülmemelidir. Çünkü direkte bir topraklama elemanı şekilde vazife yapmaktadır.

Gebze, Darıca, Çayırova ve çevre bölgelerinin topraklama direnci ölçümü hizmeti vermekteyiz..

Kurbanoğlu Mühendislik ile iletişim geçmek ve teklif almak için